Przebarwienia skóry najczęściej ujawniają się latem lub po powrocie z ciepłych, słonecznych wakacji. Mogą być również wynikiem zawirowań hormonalnych w organizmie, wywołanych ciążą, menopauzą lub stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Mogą być także pozostałością po urazach lub oznaką starzenia się skóry. W skrajnych przypadkach stanowią oznakę chorób tarczycy lub wątroby. Pojawiają się niezależnie od wieku i płci, choć częściej narażone na nie są kobiety.

Jak powstają, jak możemy się przed nimi uchronić i jak zlikwidować już istniejące plamki?

Przebarwienia, czyli ciemniejsze punkty bądź plamy na ciele, powstają w wyniku nadprodukcji barwnika nazywanego melaniną, odpowiadającego za ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Melanina produkowana jest przez melanocyty. W miejscach, gdzie nagromadzenie melanocytów jest większe, dostrzec możemy plamy o znacznie ciemniejszym odcieniu niż nasza skóra. W postaci pojedynczych piegów dodają uroku, w większych skupiskach postarzają i sprawiają, ze skóra wygląda na zmęczoną i zaniedbaną.

Tylko skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, stosowanie kremów z wysokim filtrem lub blokerów uchroni nas przed fotostarzeniem i niechcianymi przebarwieniami.

Jesień i wczesna zima to dobra pora na usuwanie przebarwień.

Jest wiele metod walki z przebarwieniami. W zależności od głębokości i pochodzenia można stosować różne zabiegi i metody ich likwidowania.

Wykwalifikowany kosmetolog zaproponuje w przypadku powierzchniowych przebarwień zabieg mikrodermabrazji lub peeling kwasem glikolowym. Natomiast w przypadku trudniejszych do usunięcia plam mocniejsze peelingi chemiczne, terapię laserem lub mezoterapię specjalnym rozjaśniającym koktajlem.

Mikrodermabrazja

Zabieg ten polecany jest w przypadku płytkich zmian pigmentacyjnych. Rozjaśnia istniejące przebarwienia i poprawia ogólne funkcjonowanie skóry. W celu usunięcia przebarwień należy wykonać co najmniej kilka zabiegów, aż do osiągnięcia pożądanego efektu.

Kwas glikolowy

Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych kwasów owocowych. W procesie eksfoliacji kwasem glikolowym zostają zniszczone zewnętrzne warstwy naskórka co powoduje głębokie oczyszczenie, rewitalizację i rozjaśnienie przebarwień.

Sensi Peel (PCA Skin)

Sensi Peel to mieszanka czterech kwasów i arbutyny. Przeznaczony jest do terapii skór szczególnie wrażliwych. Ma na celu wzmocnienie oraz rozjaśnienie skóry zniszczonej przez działanie promieni UVA/UVB oraz skóry z przebarwieniami. Działa również przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo, zapobiega migracji bakterii ale również stanowi doskonałą terapię skóry z trądzikiem różowatym i rumieniem utrwalonym. Zawdzięcza to składnikom aktywnym takim jak: TCA 6%, kwas, kwas mlekowy 12%, kwas azelainowy, arbutyna, kwas kojowy.

Advanced Treatment Booster  (PCA Skin)

Zaawansowana formuła  kwasu L-Ascorbinowego wzmocniona wysokim stężeniem retinolu (10,5%) skutecznie hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie przebarwień. Peeling zapewnia silne działanie antyoksydacyjne oraz zapobiega uszkodzeniu DNA komórek, pobudza systemy naprawcze i regeneracyjne. Dobrze sprawdza się w terapii blizn potrądzikowych i hiperpigmentacji.

Bardzo dobre rezultaty przynosi w połączeniu w jednym zabiegu z  Sensi Peel. Zabieg ten usuwa istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Działa również przeciwstarzeniowo, likwidując drobne zmarszczki i poprawiając elastyczność skóry.

Nowoczesne mieszanki kwasów nie służą już tylko do złuszczaniu martwego naskórka czy usuwania przebarwień – mają globalne działanie odmładzające. Odsłaniają młodsze warstwy skóry, nadając jej promienny wygląd, a w głębokich warstwach regenerują włókna kolagenowe.

TCA 15%

Kwas trójchlorooctowy (TCA) to najsilniejszy kwas organiczny stosowany do złuszczania naskórka. Usuwa on skutecznie przebarwienia, plamy starcze, uszkodzenia posłoneczne, powierzchniowe zmarszczki, blizny potrądzikowe, trądzik grudkowo-krostkowy. Wykonanie zabiegu polega na aplikacji jednej lub więcej warstw roztworu w celu wywołania kontrolowanego oparzenia chemicznego. Przez następne kilka dni skóra ciemnieje, jest bardziej napięta, następnie naskórek zaczyna pękać i złuszczać się, odsłaniając nową, świeżą warstwę. Po złuszczaniu potrzeba około 2-3 dni na regenerację. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując serię zabiegów (4-8) co dwa tygodnie.

Zabiegi laserowe

Wiązki światła emitowanego przez laser docierają do skóry właściwej, rozbijając komórki w miejscach przebarwień. Co może początkowo zaskakiwać – bezpośrednio po zabiegu przebarwienia jeszcze bardziej ciemnieją, wkrótce jednak zaczynają ulegać procesowi stopniowego złuszczania. Laser IPL i długość fali 532nm doskonale radzi sobie z plamami pigmentacyjnymi położonymi płytko pod skóra – piegi, plamy starcze.

Mezoterapia

Polegająca na bezpośrednim, punktowym wstrzykiwaniu substancji aktywnych do skóry właściwej, prowadzi do stymulacji naskórka, który zyskuje zdolność do samoregeneracji. Zabieg ujędrnia skórę i rozjaśnia istniejące przebarwienia. Umożliwia zastosowanie koktajlu wyrównującego kolor naskórka.

Wszystkie wymienione zabiegi wykonywane są w naszym Gabinecie.

Zapraszamy na konsultację!